Polskie tradycje weselne

Polskie tradycje weselne

Nasz kraj zawsze był silnie związany z tradycją. Również wesele pełne jest tradycji. Bramy weselne, witanie Młodych chlebem i solą, przenoszenie Panny Młodej przez próg czy oczepiny – to wszystko ma w polskiej tradycji silne korzenie. Wszystkie zmiany zachodzące na tym polu sprawiają, że często o tym zapominamy, albo odcinamy się od tego całkiem świadomie. Warto jednak zastanowić się jeszcze raz nad polskimi tradycjami weselnymi.

 

Nie ma co żartować z tradycji. W dawnej Polsce zerwanie czy pójście pod prąd znanym zwyczajom budziło dużą niechęć i zgorszenie. Wróćmy jednak do początku. Przed ślubem Pan Młody powinien zostać wyprowadzony z domu przez druhny, których zadaniem jest bezpieczne dostarczenie Pana Młodego do przyszłej małżonki. Dlaczego? Odpowiedź jest naprawdę prosta – wszystko po to, aby Pan Młody nie uciekł!

 

Bardzo popularnym zwyczajem, szczególnie na wsiach jest „brama”, którą zwykle organizują znajomi i sąsiedzi. Jak mówi tradycja, przejazd przez bramę musi zostać „wykupiony” przez świadka. Szczególnie zaleca się zrobienie w bagażniku samochodu sporego zapasu alkoholu… Po przepuszczeniu przez bramę Pan Młody dociera do domu Panny Młodej i wręcza jej bukiet ślubny. Natomiast Panna Młoda musi przypiąć swojemu przyszłemu mężowi po lewej stronie marynarki kwiatową przypinkę. Potem następuje błogosławieństwo Młodych od Rodziców i wszyscy wyruszają do kościoła.

 

Po wyjściu z kościoła Nowożeńców należy obsypać na szczęście z ryżem oraz jedno groszówkami, aby nie zabrakło im pieniędzy i żyli w dostatku.

ryż

 

Po dotarciu na salę weselną Państwo Młodzi są witani przez Rodziców staropolskim zwyczajem chlebem i solą. Wtedy Pan Młody wypowiada słynną formułkę: „Co wolisz? Chleb, sól czy pana młodego?”  i aby tradycji stało się zadość Panna Młoda powinna odpowiedzieć: „Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego”. Kolejno Parze Młodej podaje się dwa kieliszki – jeden z wódką, drugi z wodą. Młodzi koniecznie muszą wypić do dna, bez względu na to, na co trafili.

 

Po przywitaniu przed salą Pan Młody bierze w ramiona Pannę Młodą i przenosi ją przez próg. Na sali wypijają lampkę szampana i rzucają puste kieliszki za siebie. Dobrą wróżbą jest oba stłuką się w drobny mak. Obowiązkiem Pana Młodego jest posprzątanie bałaganu.

 

Warto też wspomnieć o tradycji oczepin. Zazwyczaj Panna Młoda o północy rzuca welonem lub bukietem ślubnym. Pannie, która złapie bukiet lub welon poszczęści się w życiu i jako pierwsza wyjdzie za mąż. Podobnie jest z kawalerami- Pan Młody rzuca muchą lub krawatem.

rzut

 

Warto też wspomnieć o tym, że polski ślub i wesele mają w różnych zakątkach Polski sporo lokalnych akcentów.

Ocena: 5 (100%), głosów: 1