Skrzypce na ślubie - jaki repertuar wybrać?

Skrzypce na ślubie - jaki repertuar wybrać?

Muzyka jest bardzo ważnym elementem, który dopełni uroczystość ślubną i nada jej wyjątkowej atmosfery. Wiele par młodych decyduje się w tym dniu na zaproponowaną przez siebie oprawę muzyczną. Wśród popularnych wyborów znajdują się instrumentaliści grający na skrzypcach.

Narzeczeni wyobrażają sobie zwykle skrzypce grające w kościele tak charakterystyczne Ave Maria F. Schuberta. Jakie inne utwory na skrzypce można wziąć pod uwagę podczas planowania swojego ślubu?

Klasyka gatunku

Poruszając się w obszarze utworów bardziej klasycznych, możemy zdecydować się na Ave Maria w wersjach mniej popularnych niż Schuberta. Mamy tutaj do wyboru:

  • Ave Maria Bacha,
  • Ave Maria Cacciniego,
  • Ave Maria Lorenca.

Wielu doceni niecodzienny charakter pieśni takich jak "Ave Verum" Mozarta czy "Panis Angelicus" Francka. W oryginale każdy z tych utworów posiada linię wokalną, która jednak śpiewana jest raczej w językach obcych, więc wykonanie ich na skrzypcach to na pewno ciekawe rozwiązanie, pozwalające słuchaczom w pełni skupić się na warstwie muzycznej.

Klasycznie, choć nie religijnie

Wśród utworów skrzypcowych rewelacyjnie sprawdzających się na ślubie, które nie będą miały charakteru typowo religijnego, można wyróżnić kilka tytułów. W obrębie tej grupy warto wymienić "Kanon D-dur" Pachelbela, "Obój Gabriela" z filmu Misja czy "Arię na strunie G" Bacha.

Hity na życzenie

Wybierając repertuar oprawy muzycznej ślubu, trzeba wziąć pod uwagę pewne ograniczenia. Jeśli ceremonia ma charakter kościelny, nie każdy utwór, który wymyśli para młoda, uda się zagrać w czasie mszy. Mowa tu o piosenkach z kręgów muzyki pop, ale też nie zawsze w grę wejdą utwory określane jako oazowe. W każdej parafii może to wyglądać inaczej, więc na wszelki wypadek wybrany repertuar warto uzgodnić z miejscowym proboszczem lub organistą.

Większe, prawie nieograniczone pole manewru mają narzeczeni biorący ślub cywilny. W takim przypadku muzyk może zgodzić się na wykonanie praktycznie każdego utworu. Nie każdy jednak będzie brzmiał idealnie w wersji skrzypcowej. Warto decydować się na te piosenki, które posiadają wyraźną linię melodyczną. Przykładami tego rodzaju są: "Stand by me" Bena E. Kinga, "Perfect" Eda Sheerana, "You raise me up" Josha Grobana, "What a wonderful world" Luisa Armstronga, "Can't help falling in love" Elvisa Presley'a czy choćby ulubione piosenki z bajek Disney'a.

Solo, a może w duecie?

Poszukując pomysłu na oprawę muzyczną ślubu, można zdecydować się na skrzypce solo, z akompaniamentem organów, ale też często pary młode wybierają duet skrzypce + wokal. Takie zestawienie daje szerokie możliwości wyboru repertuaru, a przy okazji skrzypce mogą pokusić się o improwizację, co nadaje wykonywanym utworom oryginalnego brzmienia.

Jeśli marzy Ci się usłyszeć podczas swojego ślubu Ave Maria na skrzypcach lub po prostu szukasz skrzypiec na ślub w Krakowie - świetnie się składa!

Matt Remay Group współpracuje ze skrzypaczkami, które uświetnią ślub organizowany w okolicach Krakowa.

Skontaktuj się z nami i razem wybierzemy, jakie utwory grane na skrzypcach będą idealne w trakcie Twojej ceremonii.

Ocena: 5 (100%), głosów: 23