Tradycyjne wideo z wesela czy teledysk ślubny? Co wybrać?

Tradycyjne wideo z wesela czy teledysk ślubny? Co wybrać?

Ostatnio coraz bardziej popularną pamiątką z wesela i ślubu wśród Młodych Par są teledyski ślubne. Coraz większa liczba młodych ludzi odchodzi już od tradycyjnego filmu weselnego trwającego często kilka ładnych godzin. Co właściwie różni od siebie ślubne teledyski i tradycyjne filmy? Dlaczego coraz więcej par decyduje się na teledysk? Odpowiedź na to pytanie zdaje się być prosta – teledyski są znacznie krótsze niż tradycyjne wideo.

Zarówno rodzina jak i goście mają coraz częściej dość oglądania skrupulatnej relacji czegoś, w czym przecież brali udział. Powoli zaczynają mieć dość wyczekiwania momentu, w którym się pojawią, oglądania tego jak ludzie jedzą czy tego gdzie siedzieli babcia z dziadkiem i jak byli ubrani ciotka z wujkiem.   Kilka lat temu na polskim rynku ślubnym pojawiła się całkowita nowość – teledysk ślubny. Co różni go od długiego, niekoniecznie estetycznie zmontowanego filmu?

Przede wszystkim to, że jest on krótki i dynamiczny. Podkład muzyczny do niego wybierają zazwyczaj sami Państwo Młodzi. Teledysk ślubny ma ukazywać głównie Parę Młodą i przede wszystkim to, że można do niego stworzyć scenariusz – od tego jak spędzała wspólnie czas Młoda Para po najważniejsze momenty TEGO dnia, takie jak składanie przysięgi, wyjście z kościoła czy pierwszy taniec. 

Jakie są właściwie różnice pomiędzy teledyskiem a wideo?  

Teledysk ślubny składa się nie tylko z samej relacji z zaślubin oraz zabawy weselnej, ale także z mniej lub bardziej reżyserowanych ujęć nagrywanych innego dnia. Podstawową różnicą między tymi dwoma sposobami uwiecznienia ślubu jest przede wszystkim czas trwania obu relacji. Tradycyjne wideo może trwać od półtorej do nawet i czterech godzin. Teledysk ślubny trwa zazwyczaj tyle ile wybrana przez nas piosenka, czyli do… 5 minut! Jeżeli jest dobry scenariusz to można w nim zawrzeć wszystkie najważniejsze dla nas treści i wspomnienia.   Drugą, dość dużą różnicą jest ścieżka dźwiękowa. W tradycyjnym ślubnym wideo ścieżką dźwiękową jest to, co nagra mikrofon operatora. Niestety dźwięk nie zawsze jest czysty i pojawiają się zakłócenia. W teledysku ten problem znika zupełnie, ponieważ podkładany jest wybrany przez Parę Młodą utwór muzyczny. Zapewnia to doskonałą jakość dźwięku, a także buduje nastrój wśród oglądających go ludzi.  

Scenariusz jest kolejną rzeczą różniącą oba sposoby uwieczniania tego specjalnego dla Was dnia. Na tradycyjnym filmie wiadomo, jakie rzeczy będą kolejno po sobie następowały. Wiadomo, że film zaczyna się błogosławieństwem a kończy oczepinami. Operator zazwyczaj filmuje wszystko, a potem niekoniecznie ładnie i estetycznie to montuje. Teledysk ślubny ma swój scenariusz, którzy wymyślają państwo młodzi razem z operatorem. Zazwyczaj wygląda to tak, że Młoda Para mówi, czego i jakich ujęć oczekuje w teledysku, a filmowiec wszystko rozpisuje i przekazuje scenariusz do zaakceptowania. Jeżeli nie do końca jesteście przekonani, co do teledysku lub tradycyjnego filmu zawsze pozostaje opcja nakręcenia standardowego filmu, a potem zrobienia z wybranych ujęć teledysku! Coraz więcej studiów filmowych oferuje takie rozwiązanie i naprawdę warto się nad nim zastanowić. Wszyscy będą wtedy zadowoleni – znajomi, którzy niekoniecznie mają ochotę na trzy godzinny film i rodzina, która zawsze chętnie wróci do tych cudownych chwil.wideo

Ocena: 5 (100%), głosów: 1