Wesele w górach

Wesele w górach

Tym razem zajmiemy się dość nietypowym tematem, bo weselem w górach. Coraz częściej Pary Młode decydują się na prawdziwe góralskie wesele – z przytupem i szaleństwem, jakiego można zaznać tylko w górskim zakątku Polski.

Wesele w górach - od czego zacząć?

Jak zwykle organizację takiego wesela należy rozpocząć od znalezienia tej jednej – jedynej sali weselnej. W klimat idealnie wpasuje się karczma lub urokliwie położony hotel. Plusem hotelu będzie z pewnością to, że na miejscu będą też pokoje dla gości. Zwykle hotele, które organizują hotele oferują pokoje w dość przystępnych cenach – można powiedzieć, że w pakiecie. Wszystko oczywiście zależy od tego, ile gości będzie korzystało z noclegu.

Wesele w górach ma swój niepowtarzalny klimat. Tworzą go przede wszystkim dekoracje, oraz przepiękne, zapierające dech w piersiach widoki. Wesele możemy zorganizować w Tatrach, Górach Świętokrzyskich, Karpatach lub Sudetach – wybór mamy ogromny, a każde z nich charakteryzują się swoim niepowtarzalnym urokiem i wyjątkowością.

Zdecydowanie w naszym kraju najpopularniejsze są wesela góralskie. Pierwsze co przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o takim weselu to przede wszystkim ogromna liczba gości i huczna zabawa do samego rana. Nierzadko zdarza się, że trwa ona nawet kilka dni! Takie wesele nie może odbyć się bez oczywiście góralskiej orkiestry, znającej liczne przyśpiewki. Z kolei na stołach nie może zabraknąć śliwowicy, kwaśnicy czy oscypków.

 

Wesele góralskie a wesele w górach

 

Wesele po góralsku, czyli góralski styl ślubu, to tradycyjny sposób celebrowania ślubu w Karkonoszach, Tatrach i innych górskich regionach Polski, gdzie mieszkają górale. Wesele po góralsku charakteryzuje się specyficznymi obrzędami, strojami i tańcami, a także oryginalną muzyką i potrawami, które są specjalnie przygotowywane na tę okazję.

 

Obrzędy ślubne zaczynają się od odwiedzin przez chłopaka u rodziców narzeczonej, gdzie zostaje zapytany o zgodę na ślub. Następnie odbywa się ceremonia kościelna, po której następuje wesele w domu lub w specjalnie przygotowanej sali. Na weselu po góralsku obecni są tancerze i muzycy grający na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypek, basetla czy cymbały. W trakcie wesela tańczy się góralskie tańce, takie jak kujawiak, oberek czy krakowiak. Na stole królują tradycyjne góralskie potrawy, takie jak oscypek, bryndza, kwaśnica czy kaszanka. Na weselu po góralsku nie brakuje również wódki i innych alkoholi, a także specjalnie przygotowanej korony weselnej, która nosi panna młoda. Wesele po góralsku to bardzo uroczyste i radosne wydarzenie, które jest świetną okazją do zaprezentowania tradycji i kultury góralskiej.

 

Wesele w górach jest zwykle tylko niektórymi elementami zbliżone do wesela typowo góralskiego. Najczęściej nadaje się mu po prostu wyjątkowy klimat, który podkreślają niesamowite widoki.Wesele w górach - organizacja

 

Musimy jednak coś sprostować. Wiele par marzy o zorganizowaniu wesela w górach, jednak często rezygnują ze swoich marzeń. Głównym winowajcą jest tutaj strach o to, czy podoła się organizacji takiego wesela. Musimy jednak uspokoić, bo formalności jest niewiele więcej niż przy organizacji wesela i ślubu na miejscu, a większość rzeczy w XXI wieku da się załatwić przez Internet.

Tatry i okolice pełne są obiektów weselnych, dostosowanych do każdego budżetu i charakteru przyjęcia. Możliwości są naprawdę nieograniczone – można wziąć ślub w małym, drewnianym kościółku i potem najbliższe grono rodziny i przyjaciół zaprosić na obiad. Fantastyczną opcją jest także ślub i wesele w plenerze – można wziąć ślub na łące lub w pięknym ogrodzie, a wesele zorganizować w namiocie. Oczywiście jeśli ktoś marzy o tym, by mieć tradycyjne wesele w górach, również się nie zawiodą.

Panuje przekonanie, że wesele w górach najlepiej zorganizować w zimie. Oczywiście, jest to idealna pora na zorganizowanie tego typu wesela, ale warto pamiętać o tym, że wówczas ma ono swój niepowtarzalny klimat, jeśli w wybranym przez nas terminie spadnie śnieg – a jak wiadomo ze śniegiem w zimie jest naprawdę różnie. Para Młoda nie powinna się więc ograniczać tylko do zimy, bo jak wiadomo – góry są przepiękne o każdej porze roku!

Naszym zdaniem – bez względu na pogodę odległość do przejechania, czy jakikolwiek inny powód, warto zdecydować się na wesele w górach. Góry mają to do siebie, że widoki oczarują każdego. Z pewnością nie będziecie żałowali tego wyboru. Z pewnością wasze wymarzone wesele będzie udane, a zabawa będzie trwała do białego rana. Poznaj naszą ofertę i Zarezerwuj swój termin już teraz!Ocena: 5 (100%), głosów: 4

Galeria zdjęć: