Jak zapłacić ZAiKS za wesele?

Jak zapłacić ZAiKS za wesele?

Przy organizacji wesela pewne koszty są dla nas oczywiste. Sala, tort, no i oczywiście muzyka. Bez względu na to, czy zatrudnimy DJ-a na wesele czy zespół, pojawia się pytanie, jak osoby odpowiedzialne za oprawę muzyczną naszej zabawy dbają o zachowanie praw autorskich. 

Jeśli wesele odbywa się w domu - nie ma problemu. Puszczając wtedy muzykę, wykorzystujemy tzw. dozwolony użytek prywatny w kwestii praw autorskich. Sprawa jest bardziej złożona w chwili organizacji takiej imprezy w sali weselnej.

Kto płaci ZAiKS na weselu?

ZAiKS, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, to organizacja zrzeszająca różnych twórców i dbająca o ich prawa autorskie majątkowe. To, kto ponosi opłatę za ZAiKS na weselu, jest dosyć proste. Oczywiście organizatorzy, czyli Państwo Młodzi. Pytanie tylko, czy pośrednio, czy nie.

Wiele sal weselnych ma już wykupioną umowę licencyjną w ZAiKS-ie i jest to koszt, który ponosimy, wynajmując dany obiekt. Może być też tak, że zatrudniany przez nas DJ czy zespół uwzględnia taki koszt w cenie. W każdym z tych przypadków należy dopytać, czy taka licencja jest już wzięta pod uwagę przy wycenie (zadbajmy również o zapis w umowie dotyczący tej kwestii). Jak więc widać, koszt ZAiKS-u na wesele leży po stronie młodej pary, nawet jeśli jest on wcześniej wliczony w usługę wynajmu sali czy DJ-a.

Jak zapłacić ZAiKS na wesele?

Skoro już wiemy, że legalna muzyka na weselu jest ważna, pojawia się pytanie, gdzie można opłacić ZAiKS za wesele. Należność wobec ZAiKS-u można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to płatność stacjonarna w jednym z jego oddziałów, natomiast drugi to dokonanie przelewu przez stronę internetową związku. Umowę licencyjną zawieramy przed uroczystością, natomiast po niej przesyłamy do ZAiKS-u gotową listę utworów wykonywanych na weselu.   

Ile kosztuje ZAiKS na wesele?

Czy ZAiKS ma jakiś cennik opłat za muzykę weselną? Nie do końca. Opłata jest obliczana na podstawie podanych informacji. Zarówno w punkcie stacjonarnym, jak i w kalkulatorze online jesteśmy pytani o liczbę osób na przyjęciu, miejscowości, w jakiej odbywać ma się wesele, rodzaju lokalu i muzyki (odtwarzana lub wykonywana na żywo), a także o wynagrodzenie wykonawcy. Cena za ZAiKS na wesele zwykle oscyluje w okolicach 10% kwoty, którą płacimy DJ-owi lub zespołowi.

A gdyby tak… nie płacić?

ZAiKS a wesele - to temat dość kontrowersyjny. Z jednej strony przez to, że opłata ta nie przychodzi nam od razu do głowy, kiedy przygotowujemy listę kosztów weselnych, z drugiej - nie zawsze właściciel sali lub muzycy posiadają taką licencję i problem pojawia się dopiero w trakcie kontroli. Tak, może się zdarzyć, że urzędnik ZAiKS-u sprawdzi, czy dana impreza korzystała z muzyki w sposób legalny. Stąd też, jeśli komuś przyszedłby do głowy pomysł, żeby jednak nie płacić ZAiKS-owi, bo to zbyt dużo zachodu, warto wziąć pod uwagę ewentualną karę, którą przyjdzie nam zapłacić w wysokości nawet trzykrotnego wynagrodzenia dla ZAiKS-u.

Ocena: 4 (100%), głosów: 7