Co? Gdzie? Kiedy? Jak? Czyli harmonogram przygotowań ślubnych

Co? Gdzie? Kiedy? Jak? Czyli harmonogram przygotowań ślubnych

Ślub to jedna z najbardziej magicznych chwil w Waszym życiu, która zostanie w Waszej pamięci na zawsze. W tym najważniejszym dniu wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik, idealne, zaczynając od pogody a kończąc na hucznej zabawie trwającej do białego rana.

Jak wiadomo niestety pogody nie da się zaplanować, o ale pozostałe rzeczy są do wykonania. Gdy narzeczeni zdecydują się na ten ważny krok w ich życiu, zaczyna się szał weselnych przygotowań. To czas, który niesie kolejne wybory. Jaką salę weselną wybrać? Jak znaleźć idealnego fotografa?

Zazwyczaj te wielkie przygotowania niosą ze sobą ogromne nerwy. Zapewne pragniecie, aby goście weselni fantastycznie się bawili oraz wspominali dzień Waszego ślubu równie miło, jak Wy sami będziecie go wspominać.

Ślub będzie ważnym wydarzeniem nie tylko dla Was samych, ale także dla Waszych rodziców. W tym okresie docenia się także zdanie przyjaciół i rodzeństwa, którzy mają ta zdolność i mogą patrzeć na całe to wydarzenie obiektywnie. Przygotowania do wesela są mimo wszystko przyjemne. Potrzebny jest tylko dobry plan działania, w którym nie będzie miejsca na bałagan. Taki harmonogram pozwoli na zaplanowanie ślubu i wesela w każdym, nawet najmniejszym szczególe.

Jeżeli nie wiecie, od czego zacząć przygotowania koniecznie zapoznajcie się z naszym harmonogramem, który w 20 krokach pozwoli Wam na zaplanowanie waszego wesela!

Rok przed ślubem:

Krok 1: Poznanie rodziców Rok to absolutne minimum, w którym należy zorganizować spotkanie Waszych rodziców! Takie spotkanie powinno się odbyć w domu jednego z Was. Im mniej oficjalne miejsce, to tym samym stres dla rodziców będzie mniejszy. Spotkanie rodziców to też idealna okazja do tego, by rozpocząć pierwsze rozmowy i negocjacje na temat organizacji wesela i ślubu.

Krok 2: Ustalcie budżet weselny Określeniem tego, jaki budżet chcecie przeznaczyć na całą uroczystość powinniście się zająć na samym początku, by później nie dochodziło do niepotrzebnych nieporozumień. Wspólnie musicie się zastanowić nad tym ile osób chcecie zaprosić, jakie macie oczekiwania, co do imprezy weselnej, co uważacie za koniecznie, a co nie. Dobrze by było gdybyście zadeklarowali, kto, za co zapłaci. Według naszej tradycji Pan Młody powinien zapłacić za obrączki, wiązankę ślubną dla Panny Młodej, zespół weselny oraz za alkohol. Zwyczaj ten jednak w XXI wieku zaczął zanikać i aktualnie rodziny dzielą się kwotą po połowie. To także idealny moment na stworzenie wstępnej listy gości, których chcecie zaprosić na swój ślub i późniejsze wesele.

Krok 3: Terminy i rezerwacje Na samym początku musicie zarezerwować termin na sali weselnej, która najbardziej wam się spodobała, ponieważ sale teraz są rezerwowane z bardzo dużym wyprzedzeniem. Kiedy sala lub restauracja na której chcecie urządzić przyjęcie będzie już zamówiona należy wybrać się do kościoła, lub też Urzędu Stanu Cywilnego, by tam dokonać rezerwacji terminu ślubu. Kiedy już to wszystko będzie dograne trzeba będzie zająć się poszukiwaniami zespołu weselnego (lub DJa), fotografa i kamerzysty. Pamiętajcie o tym, że im wcześniej zaczniecie tym macie większy wybór i tyczy się to do wszystkich wymienionych wyżej rzeczy.

7-10 miesięcy przed ślubem

Krok 4: Formalności To odpowiedni czas, aby dowiedzieć się, jakich formalności musicie dopełnić w celu zawarcia ślubu konkordatowego lub ślubu cywilnego. To również dobry moment na zrobienie kursu przedmałżeńskiego, który jest dla Was obowiązkowy. Kurs przedmałżeński trwa zazwyczaj 45 minut, odbywa się raz w tygodniu i obejmuje średnio 10 spotkań. Nie można odkładać tego na ostatnią chwilę, ponieważ bardzo często zdarza się, że terminy kursów zmieniają się lub są przesunięte. Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć w swojej parafii.

Krok 5: Wybór świadków Nad wyborem świadków można się zastanowić już siedem miesięcy przed ślubem albo wcześniej. Zastanówcie się również nad tym, czego będziecie oczekiwać od świadków oraz czy w ogóle chcecie, aby uczestniczyli oni w przygotowaniach. Najczęściej do tej roli wybierane są osoby z waszego najbliższego grona: rodzeństwo lub najbliżsi przyjaciele.

6- 4 miesięcy przed ślubem

Krok 6: Suknia ślubna i garnitur Pana Młodego Minimum (!) pół roku przed ślubem należy koniecznie zająć się tematem sukni ślubnej. To najlepszy czas na przeglądnie katalogów z sukniami ślubnymi Internetu w poszukiwaniu wymarzonego fasonu i kroju. Potem Panna Młoda powinna wybrać się do salonu mody ślubnej i zacząć przymierzać kreacje. Najlepiej, aby zrobiła to w towarzystwie mamy i/lub przyjaciółki, które zawsze potrafią doradzić. Drogie Panie pamiętajcie jednak o tym, że im więcej osób przy wybieraniu sukni tym trudniej będzie uzyskać obiektywną opinię, bo jak wiadomo każda z nas ma odmienne gust. Kiedy już dokonacie wyboru trzeba będzie dokonać zakupu lub rezerwacji i dowiedzieć się czy ewentualne poprawki są wliczone w cenie. Jeżeli chcesz, żeby Twoja suknia była szyta na zamówienie, zgłoś się do krawcowej zdecydowanie dużo wcześniej, ponieważ uszycie wymarzonej sukni wymaga zdecydowanie więcej czasu. Po zakupie można zacząć rozglądać się za dodatkami ślubnymi takimi jak buty, biżuteria i welon. Jeśli chodzi o Panów Młodych to najlepiej, żeby wybrali się oni do salonu mody męskiej gdzie fachowcy doradzą najbardziej korzystny krój i fason. Do wybranego garnituru należy dokupić koszulę, kamizelkę, muszkę lub krawat, pasek, a także buty oraz spinki do garnituru i krawatu. Młoda Paro, pamiętajcie o tym, aby zakupione buty rozchodzić w domu, by potem nie były udręką w dniu Waszego ślubu!

Krok 7: Wybór zaproszeń ślubnych Największy wybór zaproszeń ślubnych można znaleźć oczywiście w Internecie, a także w stacjonarnych sklepach mających asortyment ślubny. Ich wcześniejszy zakup sprawi, że będziecie mieli wystarczająco sporo czasu na ich wypisanie oraz dostarczenie gościom.

Krok 8: Obrączki Wybór obrączek należy zacząć oczywiście od wizyt w sklepach jubilerskich, ponieważ daje to możliwość przymierzania i wyboru tych, które są najwygodniejsze i najlepiej się prezentują. Wcześniej można oczywiście zrobić małe rozeznanie w Internecie, gdzie jest największy wybór.

3 miesiące przed ślubem

Krok 9: Pierwszy taniec Jest to dobry czas na wybór piosenki do Waszego pierwszego tańca oraz na zapisy do szkoły tańca, jeśli nie umiecie tańczyć lub jeśli chcecie zachwycić gości choreografią

Krok 10: Próbny makijaż i fryzura Tyczy się to oczywiście Panny Młodej. Trzy miesiące przed ślubem można już zacząć wybierać się do fryzjera na czesanie fryzury próbnej oraz do makijażystki. Jeśli wszystko Pannie Młodej odpowiada można rezerwować termin.

Krok 11: Transport Trzy miesiące przed ślubem to dobry czas na wybór oraz rezerwację transportu dla Młodej Pary oraz dla gości weselnych (busy, autobusy).

Krok 12: Zapowiedzi przedślubne To czas, aby wybrać się do kościoła i wywiesić zapowiedzi przedślubne w parafii Pana Młodego i Pani Młodej,

Krok 13: Dekoracje kościoła i sali weselnej To czas na zastanowienie się nad tym, czy dekoracje będą robione przez Was czy z pomocą dekoratorki. Jeśli padła decyzja o tym, że chcecie sami udekorować kościół, salę, samochód należy zacząć już robić zakupy. Największy wybór dekoracji ślubnych znajdziecie w sklepach internetowych i sklepach stacjonarnych z artykułami ślubnymi. Jeśli Wasz wybór padł jednak na dekoratorkę ślubną koniecznie umówcie się na spotkanie organizacyjne. W tym okresie można też odwiedzić kwiaciarnię i zamówić ślubną wiązankę.

2 miesiące przed ślubem

Krok 14: Zaplanowanie podróży poślubnej Podróż poślubna przede wszystkim jest uzależniona od waszych marzeń i możliwości finansowych. Jeśli chcecie się wybrać na miesiąc miodowy to ustalcie, które miejsce będzie wam odpowiadać. Najwygodniej jest wybrać się na taką wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży. W biurze wybierzecie najlepszą dla Was ofertę i od razu ją zarezerwujecie.

Krok 15: Zapraszanie gości Dwa miesiące przed ślubem trzeba już zacząć dostarczać osobiście lub wysłać gościom zaproszenia na ślub. Ustalcie datę, do której goście muszą ostatecznie potwierdzić swoje przybycie. Kiedy goście dokonają potwierdzenia uaktualnijcie listę gości.

Krok 16: Ustalenie menu weselnego i rozsadzenie gości przy stolikach Najwyższa pora na ustalenie tego ile, jakie i w jakiej kolejności dania będą podawane na przyjęciu weselnym oraz o której godzinie zostaną one zaserwowane. Ponadto ustalcie, jakie przekąski będą na stołach lub na szwedzkim stole ( w zależności, którą z tych opcji wybraliście). Kiedy już wiecie kto z gości na pewno będzie na ślubie i przyjęciu, to już najwyższy czas na rozsadzenie ich przy stolikach. Idealnie sprawdzają się przy tym eleganckie wizytówki na stołach oraz plan sali z rozmieszczeniem stolików i listą gości przy wejściu na salę weselną. Warto posłuchać też rad rodziców w rozsadzaniu gości.

Krok 17: Tort weselny, ciasta i alkohol Na dwa miesiące przed ślubem należy zamówić tort, ciasta oraz zakupić alkohol i inne napoje, jeśli nie są wliczone wcześniej w cenę sali. Warto też zastanowić się nad formą podziękowań dla rodziców.

Miesiąc – 2 tygodnie przed ślubem

Krok 18: Wybór osób do pomocy Pora wybrać osoby, które będą Wam pomagać przy odbieraniu kwiatów, prezentów oraz kopert. Zazwyczaj zajmują się tym świadkowie. Należy także wybrać osoby, które będą pomagały podczas trwania imprezy weselnej. Chodzi o sprawy organizacyjne takie jak na przykład roznoszenie alkoholu.

Krok 19: Ostatnie przymiarki, ostatnie przygotowania Ostanie przymiarki sukni ślubnej i garnituru powinny odbywać się na 3 tygodnie przed ślubem – nie wcześniej i nie później, bo jest jeszcze czas na ewentualne poprawki krawieckie. W tym czasie należy także dostarczyć ostateczną listę gości do miejsca, w którym odbędzie się wesele oraz od razu ustalić rozmieszczenie stolików. Należy również umówić się na spotkanie z zespołem weselnym lub DJ, kamerzystą i fotografem w celu uściślenia i dogrania wszystkich szczegółów. Nie zapomnijcie także o dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów do kościoła.

1 dzień przed ślubem

Krok 20: Relaks!!!  Na dzień przed ślubem powinniście już tylko i wyłącznie wypocząć i wyciszyć się. Wszystko jest gotowe na Wasz ślub. Na pewno będzie to wyjątkowy dzień!

Podsumowując, o czym należy bezwzględnie pamiętać w tym gorącym okresie? Rzucając się w wir weselnych przygotowań nie można zapomnieć o swojej drugiej połowie i o tym, dlaczego zdecydowaliście się pobrać, bo w tym wyjątkowym dniu to właśnie Wy jesteście najważniejsi.

Ocena: 5 (100%), głosów: 1