Poszukiwania sali weselnej - czas start!

Poszukiwania sali weselnej - czas start!

Poszukiwanie sali weselnej do (wbrew pozorom) łatwych zadań nie należy. To właśnie to zajmie Wam najwięcej czasu i zapewne spędzi sen z powiek. Mimo tego, że w ostatnich latach liczba sal weselnych, zajazdów i restauracji mocno wzrosła to i tak musicie znaleźć coś, co będzie Wam się podobało i pomieści waszych gości.

Wybór miejsca, w którym odbędzie się Wasze wesele to jeden z najważniejszych wyborów w czasie gorących przygotowań ślubnych. Taką salę musicie zarezerwować dużo wcześniej niż inne rzeczy. Absolutne minimum to przynajmniej roczne wyprzedzenie. Jak to zwykle bywa te najlepsze miejsca mają już dużo wcześniej zarezerwowane terminy. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania: czyli, na co zwracać uwagę i jakimi kryteriami się kierować.

Po pierwsze: lokalizacja

Lokalizacja sali weselnej jest istotnym elementem. Na początku musicie określić czy chcecie zorganizować przyjęcie w centrum miasta, czy też poza nim, w jakimś spokojniejszym miejscu. W przypadku wyboru sali poza miastem musicie się także zastanowić nad opcją transportu dla gości (bus lub autokar). Warto zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie. Dobrze jest, jeżeli sala ma ogród albo też plac zabaw dla dzieci. Jeżeli jednak wolicie miejsce w centrum miasta to pamiętajcie o tym, że rzadko są tam ogrody, czy nawet tarasy, na który można wyjść i odetchnąć.

Po drugie: wielkość sali weselnej

Przy etapie wybierania sali musicie mieć już jakieś wstępne pojęcie o tym, ilu gości chcecie zaprosić. Na tak wczesnym etapie nie musi być to dokładna liczna, a jedynie orientacyjna. Każda sala ma swój limit, który określa ile maksymalnie i minimalnie pomieści gości. Warto pamiętać też o tym, że małe wesela nie wyglądają dobrze na dużej sali, oraz o tym, że tłok i ciasnota również nie sprzyjają zabawie weselnej.

Po trzecie: wygląd i wystrój

Nie ma się co oszukiwać, że pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę przy wyborze sali weselnej jest właśnie jej wygląd i wystrój. W tej kwestii jednak ciężko jest coś doradzić, ponieważ każda z osób ma gust i każdemu podoba się coś innego. W tym momencie można się już zastanowić nad tym czy wolicie stoły okrągłe, czy też tradycyjne prostokątne. Jeżeli zdecydowalibyście się na okrągłe stoliki nie dajcie się naciągnąć na dodatkowe koszty, a jeśli podobają Wam się pokrowce na krzesła to zapytajcie czy są one wliczone w cenę.

Po czwarte: koszty, koszty, koszty…

Podobnie jak przy innych wyborach kwestie finansowe odgrywają kluczową rolę, bo to właśnie cena decyduje o wyborze i wynajęciu sali weselnej. Sprawdźcie dokładnie, za co będzie płacić, co macie a co nie jest wliczone w cenę. Jeżeli okaże się, że w cenę macie wliczone takie rzeczy jak dekoracja sali, ciasta, paczki weselne dla gości, tort i nielimitowane napoje to może okazać się, że cena nie będzie tak wysoka jak w przypadku załatwiania tych wszystkich rzeczy osobno. Zwróćcie też uwagę na to, ile dań gorących jest wliczonych w cenę. Zapytajcie także o to, czy na wybranej przez Was sali pobierane jest tak zwane korkowe (czyli opłata za wniesienie przez Was alkoholu).

Przy rezerwacji podpiszcie umowę i żadnym wypadku nie dawajcie zaliczki bez jej podpisania!

Po piąte: menu

Jedzenie zaraz obok muzyki jest ważną kwestią każdego przyjęcia weselnego. Najlepiej oczywiście wybrać sprawdzone miejsca. Jeżeli nie jest to możliwe to wybierzcie się wcześniej (jeszcze przed rezerwacją) do tego miejsca na obiad. Jeśli decydujecie się okrągłe stoły to zapytajcie czy zimna płyta będzie się na nich znajdować, czy też na osobnym stole w głębi sali. Z doświadczenia wiem, że ludzie wolą mieć jedzenie na stołach, przy których siedzą, bo nie za bardzo przepadają za chodzeniem z talerzykiem przez całą salę do szwedzkiego stołu.

Po szóste: miejsce do tańczenia

Zwrócenie uwagi na podłogę i parkiet jest często zaniedbywane przez Parę Młodą, a właśnie to może ukazać się bardzo uciążliwe. Miejsce do tańczenia nie powinno być zbyt śliskie (czasami bywa to niebezpieczne, zwłaszcza, gdy goście wypiją już trochę alkoholu).

Po siódme: noclegi

Jeżeli macie gości z różnych stron Polski czy świata warto pomyśleć też o noclegach dla takich osób. Sprawdźcie czy wybrana przez Was sala weselna oferuje takie miejsca do spania, bo to znacznie Wam ułatwi poszukiwania. Większość sal weselnych ma w swojej ofercie noclegi jednakże, kiedy ich nie posiada to rozglądnijcie się już za jakimś hotelem w pobliżu miejsca zabawy.

Dodatkowo:

Poza powyższymi wskazówkami radzę też przejechać się na swoją salę przed weselem innej Pary, jednakże nie później niż 2 godziny przed przyjazdem Nowożeńców. Wtedy będziecie mogli zobaczyć jak wszystko jest udekorowane i przygotowane.

Warto też zapytać właściciela o dodatkowe źródło prądu w razie awarii. Rzadko to się zdarza, aczkolwiek warto mieć jakieś zabezpieczenie w tym przypadku. W dniu wesela chodzą lodówki, kuchenki, światła, a i także orkiestra musi się odpowiednio nagłośnić.

Klimatyzacja jest kolejną z tych rzeczy, o które musicie zapytać, jeżeli planujecie wesele w środku lata. W zimie jej brak nie będzie tak uciążliwy jak podczas upału.

Każdemu z Was życzę znalezienia tej jedynej, wymarzonej sali weselnej! :)

Ocena: 5 (100%), głosów: 1