Wesele bez disco polo – czy to się może udać?

 

Mamy wybraną salę, rodzaj zaproszeń i wymarzone stroje. Z ważniejszych ustaleń czeka nas jeszcze rozmowa z DJ-em, którego zaprosiliśmy do współpracy. Na tym spotkaniu zdecydujemy, jaka ma być muzyka na naszym weselu. Co wybrać, jeśli za nic w świecie nie chcemy, by w tym dniu słuchać dźwięków tak popularnego disco polo? Czy w ogóle impreza bez takiej muzyki ma rację bytu?

Dwie strony medalu

Disco polo – gatunek rodem z lat 80. XX wieku – jest fenomenem, jeśli chodzi o polską scenę muzyczną. Z jednej strony nieodłącznie kojarzy się z weselnym biesiadowaniem i wiele osób nie wyobraża sobie imprezy tanecznej bez wpadających w ucho utworów disco. Z drugiej strony, gdy zapytamy kogoś, czy słucha takiej muzyki, często odpowiedź jest przecząca, choć dziwnym trafem teksty piosenek “się zapamiętały” – samoistnie. Są i tacy, którzy na dźwięk pierwszych nut hitów discopolowych dostają gęsiej skórki. Wybór muzyki na wesele leży w gestii Państwa Młodych i dobrze będzie tak ustalić wszystko z DJ-em, żeby to właśnie główni bohaterowie wesela czuli się na nim swobodnie.

Co w zamian?

Jakie mamy zatem możliwości, jeśli nie chcemy oglądać gości śpiewających chóralnie refren “Jesteś szalona” na naszej imprezie? Disco polo charakteryzuje się równomiernym rytmem wybijanym przez perkusję i prostą melodią graną zwykle na instrumentach klawiszowych. Kontrastem może być pomysł wykorzystania na weselu utworów ze skrzypcami lub saksofonem w tle. Klimatyczne dźwięki tych szlachetnych instrumentów na pewno przykują uwagę gości i utrzymają taneczny charakter przyjęcia. 

Dobrze jest pamiętać, że wesele charakteryzuje się udziałem różnych grup wiekowych, które będą mieć różne preferencje muzyczne. Profesjonalny DJ przygotuje listę rozmaitych utworów, które zaspokoją muzyczne potrzeby wszystkich gości. Wśród utworów, które warto rozważyć w momencie kreowania weselnej playlisty mogą się znaleźć:

  • klasyki lat 70. i 80. – Skaldowie, Czerwone Gitary, Irena Jarocka, Breakout, Abba, Modern Talking – to muzyka, która z pewnością przypadnie do gustu starszemu pokoleniu;
  • przeboje łączące folk z rockiem – tutaj sprawdzą się utwory Brathanków czy Golec uOrkiestry;
  • współczesne klasyki radiowe – nawiązanie do obecnych trendów, które nadają się do tańca.

Disco polo na jazzowo

Jeśli Wasi goście będą się domagać popularnych kawałków ze świata disco polo, można się pokusić o wykorzystanie ich jazzowych coverów. Przypomnijmy słynny numer Cezika i jego jazzową aranżację discopolowego “Ona tańczy dla mnie”. Taka alternatywa też może okazać się trafiona. Goście usłyszą znaną melodię, a Państwo Młodzi będą zadowoleni z dźwięków kontrabasu czy saksofonu na swoim weselu. 

Wesele – dla młodych czy dla gości? 

W planowaniu oprawy muzycznej trzeba brać pod uwagę, że zawsze mogą się znaleźć osoby niezadowolone z naszego wyboru. Dlatego kluczowe powinno być zdanie Pary Młodej – to w końcu ich święto! Rozmowa z DJ-em rozjaśni kwestie układania playlisty na Wasze przyjęcie. Jeśli pojawią się specjalne życzenia, np. “chcemy skrzypce na weselu”, na pewno zostaną one uwzględnione – tak, aby jak najlepiej dopasować muzykę pod Wasz indywidualny charakter i potrzeby.

Mattremay

Mattremay

Typically replies within an hour

I will be back soon

Mattremay
Hey there 👋
It’s your friend Matt. How can I help you?
Messenger
📞